Parafia Św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach
  • Wielki Post

    Wielki Post

  • Parafia Św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

    Parafia Św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

  • Parafia Św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

    Parafia Św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Znamy autora mazańcowickiej Drogi Krzyżowej

Znanym skarbem i pamiątką parafialnej przeszłości są mazańcowickie stacje Drogi Krzyżowej, która różni się od tych umieszczonych w większości znanych nam kościołów. Część stacji jest zupełnie odmienna, a pozostałe występują w innym układzie niż zwykle. Jak udało się ustalić, to tzw. jerozolimska wersja Drogi Krzyżowej, rzadko dziś spotykana w świątyniach i obejmująca m.in. scenę modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu.

- To było niezwykłe odkrycie, kiedy wśród składowanych na strychu kościoła staroci znaleźliśmy przed laty zniszczone mocno obrazy i okazało się, że posiadamy stare stacje, które zostały zastąpione przez obrazy znajdujące się dziś w kościele – mówi ks. proboszcz Grządziel.
– Po dłuższych staraniach udało nam się je oczyścić i odrestaurować, ale nie znaliśmy odpowiedzi na pytanie, skąd się wzięły i kto jest ich autorem. I w końcu trafiliśmy na ślad: był nim napis na kamieniu namalowanym na ostatnim obrazie, przedstawiającym scenę złożenia Pana Jezusa do grobu. Udało się odcyfrować tajemnicze znaczki w języki czeskim i okazało się, że ten napis to podpis malarza, który wykonał obrazy, a był nim Karel Krzepelka z Fulneku, który datował swoje dzieło na 1878 rok. Wiadomo o nim, że był malarzem akademickim – portrecistą oraz znanym fotografem. To pozwala przypuszczać, że jego dziełem może być zachowana w publikacjach jedyna fotografia starego kościoła z Mazańcowic. Możemy się tego domyślać, bo fotografia w tamtym czasie była jeszcze rzadkością, a skoro on tu bywał, to i fotografię najprawdopodobniej zawdzięczamy właśnie jemu.