Pamięci porucznika Roberta Buchcika

Program  uroczystości uhonorowania pamięci Bohatera Mordu Katyńskiego porucznika Roberta Buchcika w dniu 13.04.2022 r. w Mazańcowicach

10:50    Wprowadzenie sztandarów organizacji – 18 batalionu powietrznodesantowego, OSP Mazańcowice, Szkoły Podstawowej w Mazańcowicach, 4 Beskidzkiej Drużyny Harcerzy im. Cichociemnych ZHR, Śląskiej WK OHP w Katowicach.

10:55     Przybycie zaproszonych gości do kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach.

11:00    Msza Święta w intencji Ojczyzny i ofiar Zbrodni Katyńskiej  w parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach koncelebrowana przez ks. Generała Stanisława Rospondka
w asyście pułkownika ks. Jacka Gancarka, Duszpasterza Wojewódzkiego Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP i miejscowego Proboszcza ks. Piotra Grochowieckiego.

11:55    Sformułowanie kolumny przed kościołem:
  • Asysty Honorowej 18 batalionu powietrznodesantowego
  • pocztów sztandarowych
  • orkiestry OSP Mazańcowice
  • Historycznej Grupy Rekonstrukcyjnej 4 Pułku Strzelców Podhalańskich
  • oraz zaproszonych gości.
12:00    Uroczysty przemarsz do miejsca pamięci (vis a vis Kościoła).

12:05    Odśpiewanie Hymnu Państwowego RP.

12:10    Przemówienie powitalne organizatora uroczystości oraz powitanie zaproszonych gości.

Przemówienia okolicznościowe władz rządowych, parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych oraz zaproszonych gości.

Wspomnienie postaci porucznika Roberta Buchcika.

12:30    Odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Bohatera Mordu Katyńskiego porucznika Roberta Buchcika.

12:40    Wojskowy Apel Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej 18 batalionu powietrznodesantowego.

12:55    Oddanie „Salwy Honorowej”.

13:05    Ceremonia złożenia wiązanek i wieńców pod tablicą upamiętniającą poległego porucznika Roberta Buchcika.

13:15    Odegranie sygnału „Cisza”.

13:20    Odprowadzanie Wojskowej Asysty Honorowej.

13:25    Odprowadzenie sztandarów.

13:30    Zakończenie uroczystości.