Pielgrzymowaliśmy po Włoszech


14 maja 2018 r. wczesnym rankiem po Mszy Świętej w naszym Kościele pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Piotra Grochowieckiego wyruszyliśmy na 10-dniową pielgrzymkę do Włoch. W godzinach wieczornych tego samego dnia dotarliśmy do Padwy, gdzie zakwaterowaliśmy się w hotelu na 1 dzień.
Następnego dnia naszego pielgrzymowania udaliśmy się do Bazyliki Świętego Antoniego, a następnie pojechaliśmy do Matki Bożej w Loreto – zwanej Czarną Madonną cudami słynącą. Wszyscy nasi pielgrzymi modlili się przed Czarną Madonną prosząc o opiekę dla rodzin, bliskich przyjaciół oraz całej naszej parafii. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Żołnierzy Polskich w Loreto, gdzie zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd poległym żołnierzom.
Z Loreto pojechaliśmy do okolic Asyża. Rankiem 3 dnia naszego pielgrzymowania rozpoczęliśmy od Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej – Porcjunkuli, Bazyliki Świętej Klary i Bazyliki Świętego Franciszka. Tu na Mszy Świętej pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Piotra modliliśmy się o wstawiennictwo Świętego Franciszka. W godzinach popołudniowych pojechaliśmy do Rivotorto rodzinnej miejscowości Św. Franciszka i tu zatrzymaliśmy się trochę na modlitwie.
Po dwóch dniach pobytu w Asyżu i okolicach ruszyliśmy w drogę do Rzymu. Nasz kolejny dzień to dzień pielgrzymowania do Watykanu. Tu zwiedziliśmy Bazylikę Świętego Piotra i modliliśmy się w kaplicy przy grobie Świętego Jana Pawła II. W Bazylice Św. Piotra jak również i na Placu Św. Piotra zastaliśmy tłumy pielgrzymów z całego świata. Dla wielu naszych pielgrzymów bycie tutaj było wielkim przeżyciem i spełnieniem marzeń jako chrześcijanina. Kolejny dzień to dzień zwiedzania Rzymu tj. Koloseum, Kapitol, Forum Romanum, Fontanna Trevi, Bazylika Św. Jana na Lateranie, Bazylika Santa Maria Maggiore... Pielgrzymując po Rzymie poruszaliśmy się metrem.
Po dwóch dniach pobytu w Rzymie i Watykanie ruszyliśmy w dalszą drogę na południe Włoch na Monte Cassino, gdzie na Cmentarzu Żołnierzy Polskich Ks. Proboszcz Piotr odprawił Mszę Świętą za wszystkich poległych tu żołnierzy. Następnie złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy modlitwę i oddaliśmy hołd poległym tu żołnierzom. Tu również wpisaliśmy naszą pielgrzymkę do księgi pamiątkowej.
Z Monte Cassino udaliśmy się w dalszą drogę na Monte Sant' Angelo – do Sanktuarium Świętego Michała Anioła i tu również modliliśmy się za naszych bliskich.
Późnym popołudniem wyruszyliśmy do San Giovanni Rotondo. Następny dzień naszego pielgrzymowania to całodzienne zwiedzanie miejsc związanych z Życiem Św. Ojca Pio – Msza Święta, droga krzyżowa, zwiedzanie Kościoła starego i nowego – gdzie w nowym kościele spoczywa w szklanej trumnie ciało Św. Ojca Pio. Tłumy pielgrzymów podążają codziennie by modlić się przy Św. Ojcu Pio.
Wczesnym rankiem pojechaliśmy do Lanciano i Manopello. W Lanciano znajduje się Sanktuarium Cudu Eucharystycznego i tu również zatrzymaliśmy się na modlitwie. Z Lanciano pojechaliśmy do Manopello do Bazyliki Świętego Oblicza Pana Jezusa. Tu na Mszy Świętej pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Piotra modliliśmy się prosząc o łaski zdrowia i błogosławieństwo dla naszych rodzin i całej naszej parafii.
Na zakończenie naszego pielgrzymowania pojechaliśmy na nocleg do miejscowości Cattolica położonej nad Morzem Adriatyckim. Rankiem po śniadaniu i Mszy Świętej odpoczywaliśmy nad pięknym Adriatykiem, po czym o 14:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.
Rankiem około godziny 6:00 dotarliśmy szczęśliwie do Mazańcowic. Wszyscy pielgrzymi z całego serca dziękują Ks. Proboszczowi Piotrowi, Panu przewodnikowi Leszkowi oraz dzielnym Panom kierowcom za piękne pielgrzymowanie.
Wdzięczni pielgrzymi
(hs)