XV Niedziela zwykła
12.VII.2020
  1. Dziś przypada kolejna lipcowa niedziela. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.
  2. W czwartek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.
  3. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej Góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.
  4. W piątek, 17 lipca z racji trzeciego piątku miesiąca oddajemy cześć Miłosierdziu Bożemu. Koronka do Bożego Miłosierdzia po wieczornej Mszy św.
  5. Za dwa tygodnie – 26 lipca-  dzień naszego odpustu parafialnego. Kazania odpustowe wygłosi i sumie przewodniczył będzie ks. Jacek Pędziwiatr. Suma odpustowa o godz. 11.00. Strażaków prosimy o niesienie baldachimu a dziewczynki prosimy o sypanie kwiatków w czasie procesji. Ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne nie planujemy popołudniowej Agapy rodzinnej i innych atrakcji.
  6. Przyszła niedziela to 3 niedziela miesiąca. Przez ostatnie 4 miesiące nie ogłaszaliśmy składki na malowanie kościoła z wiadomych względów. Po rozmowach z parafianami a także ich sugestiach, że będzie to również przejaw powrotu do normalności,  prosimy o ofiary na ten cel. Jednocześnie dziękujemy za wszelkie ofiary na tacę, do kopert a także na konto parafialne.

W tym tygodniu patronują nam:
    ·        13 lipca - poniedziałek - Święci Andrzej Świerad, z pochodzenia Polak, i jego uczeń Benedykt, dwaj pustelnicy, prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier.
    ·        15 lipca - środa - św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.
    ·        18 lipca - sobota - św. Szymon z Lipnicy